Pašvaldības vadošo darbinieku un citu sabiedrības vadītāju profesionālās kvalifikācijas pilnveides programma
Programmas mērķi
Programmas vispārējais mērķis ir sekmēt demogrāfiskās situācijas uzlabošanu pašvaldībā: lai pašvaldībā vispār būtu cilvēki, un viņi gribētu dzīvot konkrētajā vietā, teritorijā, lai šie cilvēki varētu un gribētu veidot iespējami harmoniskas attiecības un ģimenes, kā arī orientētos uz darbu kā galveno personīgās labklājības avotu. Šis mērķis ir pašvaldības un arī valsts ilgtspējas radīšana.
Programmas konkrētais mērķis ir sekmēt, lai pašvaldībā lēmējvaras un izpildvaras līmeņos strādātu demogrāfijas jomā kompetenti, motivēti un savstarpēji sadarboties spējīgi darbinieki. Šis mērķis ir pašvaldības dažādu institūciju darbinieku profesionālās kapacitātes celšana.
Programmas mērķa auditorija
Programma paredzēta pašvaldību vadītājiem, dažādu pašvaldības institūciju vadītājiem un darbiniekiem, vietējo nevalstisko organizāciju līderiem, pašvaldībā ekonomiski un sociāli nozīmīgu uzņēmumu vadītājiem – cilvēkiem, kuri profesionāli vada vietējo sabiedrību.
Vadītāji, kuri plāno sociāli nozīmīgas norises pašvaldībā un vēlas to darīt jaunā kvalitātē. Vadītāji, kuri savā darbā saskaras ar vietējās sabiedrības problēmām.
Programmas sagaidāmie rezultāti
Sabiedrības ieguvums programmas īstenošanas gadījumā ir profesionālo kapacitāti demogrāfijas jomā paaugstinājuši pašvaldības deputāti, dažādu pašvaldības institūciju vadītāji un darbinieki.
Programmas rezultātā pašvaldības institūcijās rodas iespēja starpinstitucionālai sadarbībai pašvaldības cilvēku dažādu problēmu (garīgo, sociālo, fizisko, attiecību u.c.) sekmīgai risināšanai un jaunu, inovatīvu darba virzienu ieviešanai.
Programmas saturs
Kādu nākotnes sabiedrību mēs vēlamies veidot Latvijā un konkrētajā pašvaldībā? – Vīzija.
Demogrāfiskā situācija kā sistēma: dzimstība, mirstība, migrācija, pāru attiecību veidošana un pilnveidošana, pašvaldības iespējas šos procesus ietekmēt. Demogrāfiskās situācijas uzlabošanas pasākumu plānošana pašvaldībā. Kas ir vajadzīgs, bet netiek darīts? Kā mainīt esošo situāciju?
Seksualitāte un demogrāfiskā situācija: seksualitāte kā sistēma, kā dažādi seksualitātes elementi ietekmē demogrāfisko situāciju. Kādas ir seksualitātes dimensijas, kurās pašvaldībai ir iespējas ietekmēt demogrāfiskos procesus?
Cēloņsakarības starp ģimenes attiecību saturu un kvalitāti, trauksmes līmeni, depresīvām parādībām, vardarbību, atkarībām un iedzīvotāju attīstību. Kāpēc sabiedrības vadītājiem pašvaldībā (un valstī kopumā arī) jāstrādā ar pāri – pāra vajadzībām, problēmām, situācijām? Kāpēc pāris ir tā sabiedrības struktūra, kurā iespējama trauksmes mazināšana?
Pašvaldības darbinieku profesionālās izdegšanas riski, to novēršana. Darbinieka personīgā pašattīstības plāna izveide dzīves enerģijas pastāvīgai atjaunošanai.
Kas jāņem vērā?
Ņemot vērā, ka programmas pasniegšanā nepieciešams ievērot pasniedzamo tēmu pēctecību, semināru dalībnieku sastāvam programmas apguves laikā būtu lietderīgi palikt nemainīgam.
Programmas īstenošanā daļa semināru paredzētas pašvaldības dabas vidē izglītojoša pārgājiena veidā. Tādēļ šo semināru dalībniekiem būs nepieciešams ģērbties ērtā apģērbā un apavos atbilstoši laika apstākļiem, kas piemēroti iešanai dabā.
Programmas īstenošanā daļā semināru dalībnieki, iespējams, var saskarties ar diskomfortu, ko izraisa dažādi dabas faktori.
Programmas vadītājs
Arturs Šulcs.
Programmas norises laiks un kopējais apjoms
Kopējais stundu skaits: 20.
Viena semināra ilgums 4 stundas.
Programmas laikā kopā notiek 5 semināri.
Programmas norises vieta
Pašvaldībā.